Το τελευταίο “διάλειμμα” πέρασε και πλέον όλες οι Εθνικές Ομάδες που συμμετέχουν στα προκριματικά της ευρωπαϊκής ζώνης του Παγκοσμίου Κυπέλλου, επιστρέφουν το προσεχές διήμερο (30-31/03) σε δράση με την 3η αγωνιστική της σειράς, που περιλαμβάνει πολλά σπουδαία παιχνίδια σε όλους τους ομίλους. Η Εθνική Ελλάδας, μετά το πετυχημένο φιλικό τεστ της περασμένης Κυριακής (28/03) κόντρα στην Ονδούρα (νίκη με 2-1), θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη (31/03) τη Γεωργία στο γήπεδο της Τούμπας (21:45) αναζητώντας μόνο το “τρίποντο”, για να έχει αξία ο σπουδαίος βαθμός που κατέκτησε στην εκτός έδρας πρεμιέρα της στην Ισπανία.

Στα παιχνίδια της Τρίτης (30/03), ξεχωρίζει το μεγάλο ματς στο Κάρντιφ, ανάμεσα στην Ουαλία και την Τσεχία (5ος όμιλος), τη στιγμή που το Βέλγιο θα έχει σαφώς ευκολότερο έργο κόντρα στη Λευκορωσία (εντός), ενώ στον 7ο όμιλο, η -έκπληξη μέχρι στιγμής του γκρουπ- Τουρκία θα κυνηγήσει το “3 στα 3” κόντρα στη Λετονία, μετά τις μεγάλες νίκες της επί της Ολλανδίας και της Νορβηγίας. Στον 8 όμιλο η Κύπρος υποδέχεται τη Σλοβενία στο νέο “Γ.Σ.Π.”, ενώ η πρωτοπόρος του ομίλου Ρωσία θα αγωνιστεί εκτός με τη Σλοβακία που μετράει δύο ισοπαλίες σε ισάριθμα ματς.

Την Τετάρτη (30/03) η Ισπανία φιλοξενεί το Κόσοβο στον ομιλο της Εθνικής Ελλάδας (2ο) και έχει την ευκαιρία να “πατήσει” στην κορυφή εκμεταλλευόμενη το ρεπό της Σουηδίας, ενώ δύσκολο έργο αναμένεται να έχει η Γαλλία στην έδρα της Βοσνίας (4ος όμιλος). Μεγάλη “μάχη” προμηνύεται στο “Γουέμπλεϊ” ανάμεσα στην Αγγλία -που πήρε δύο εύκολες νίκες στα πρώτα παιχνίδια της- και την Πολωνία του Ρόμπερ Λεβαντόφσκι (9ος όμιλος), ενώ στο 10ο γκρουπ η Γερμανία θα ψάξει το “3 στα 3” απέναντι στη Β. Μακεδονία.

Το πλήρες πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022(Ευρωπαϊκή Ζώνη):

ΤΡΙΤΗ 30/03/2021

================

1ος Όμιλος

Αζερμπαϊτζάν-Σερβία             19:00

Λουξεμβούργο-Πορτογαλία         21:45

Ρεπό: Ιρλανδία (θα δώσει φιλικό στις 21:45 με το Κατάρ στο πλαίσιο της προετοιμασίας του στο Ντέμπρετσεν)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Σερβία        1-1-0     5-4   4

Πορτογαλία    1-1-0     3-2   4

Λουξεμβούργο  1-0-0     1-0   3    

Αζερμπαϊτζάν  0-0-1     0-1   0

Ιρλανδία      0-0-2     2-4   0

5ος Όμιλος

Βέλγιο-Λευκορωσία            21:45

Ουαλία-Τσεχία                21:45

Ρεπό: Εσθονία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Τσεχία        1-1-0     7-3   4

Βέλγιο        1-1-0     4-2   4

Λευκορωσία    1-0-0     4-2   3

Ουαλία        0-0-1     1-3   0

Εσθονία       0-0-2     4-10  0

7ος Όμιλος

Γιβραλτάρ-Ολλανδία              21:45

Μαυροβούνιο-Νορβηγία            21:45

Τουρκία-Λετονία                 21:45

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Τουρκία       2-0-0     7-2   6

Μαυροβούνιο   2-0-0     6-2   6

Ολλανδία      1-0-1     4-4   3

Νορβηγία      1-0-1     3-3   3

Λετονία       0-0-2     1-4   0

Γιβραλτάρ     0-0-2     1-7   0

8ος Όμιλος

Κύπρος-Σλοβενία                  19:00

Κροατία-Μάλτα                    21:45

Σλοβακία-Ρωσία                   21:45

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Ρωσία         2-0-0     5-2   6

Σλοβενία      1-0-1     2-2   3

Κροατία       1-0-1     1-1   3

Σλοβακία      0-2-0     2-2   2

Κύπρος        0-1-1     0-1   1

Μάλτα         0-1-1     3-5   0

ΤΕΤΑΡΤΗ 31/03/2021

==================

2ος Όμιλος

ΕΛΛΑΔΑ-Γεωργία                  21:45

Ισπανία-Κόσοβο                  21:45

Ρεπό: Σουηδία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Σουηδία       2-0-0     4-0   6

Ισπανία       1-1-0     3-2   4

ΕΛΛΑΔΑ        0-1-0     1-1   1

Γεωργία       0-0-2     1-3   0

Κόσοβο        0-0-1     0-3   0

3ος Όμιλος

Λιθουανία-Ιταλία                21:45

Β. Ιρλανδία-Βουλγαρία           21:45

Ρεπό: Ελβετία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Ιταλία        2-0-0     4-0   6

Ελβετία       2-0-0     4-1   6

Λιθουανία     0-0-1     0-1   0

Β. Ιρλανδία   0-0-1     0-2   0

Βουλγαρία     0-0-2     1-5   0

4ος Όμιλος

Βοσνία-Γαλλία                   21:45

Ουκρανία-Καζακστάν              21:45

Ρεπό: Φινλανδία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Γαλλία        1-1-0     3-1   4

Φινλανδία     0-2-0     3-3   2

Ουκρανία      0-2-0     2-2   2

Βοσνία        0-1-0     2-2   1

Καζακστάν     0-0-1     0-2   0

6ος Όμιλος

Αυστρία-Δανία                 21:45

Μολδαβία-Ισραήλ               21:45

Σκωτία-Ν. Φερόε               21:45

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Δανία         2-0-0    10-0   6

Αυστρία       1-1-0     5-3   4

Σκωτία        0-2-0     3-3   2

Ν. Φερόε      0-1-1     2-4   1

Ισραήλ        0-1-1     1-3   1

Μολδαβία      0-1-1     1-9   1

9ος Όμιλος

Ανδόρα-Ουγγαρία                  21:45

Αγγλία-Πολωνία                   21:45

Σαν Μαρίνο-Αλβανία               21:45

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Αγγλία        2-0-0     7-0   6

Πολωνία       1-1-0     6-3   4

Ουγγαρία      1-1-0     6-3   4

Αλβανία       1-0-1     1-2   3

Ανδόρα        0-0-2     0-4   0

Σαν Μαρίνο    0-0-2     0-8   0

10ος Όμιλος

Αρμενία-Ρουμανία                  19:00

Γερμανία-Β. Μακεδονία             21:45

Λιχτενστάιν-Ισλανδία              21:45

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Γερμανία      2-0-0     4-0   6

Αρμενία       2-0-0     3-0   6

Β. Μακεδονία  1-0-1     7-3   3

Ρουμανία      1-0-1     3-3   3

Ισλανδία      0-0-2     0-5   0

Λιχτενστάιν   0-0-2     0-6   0

ΤΟ FORMAT ΤΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ

Προκρίνονται στο Παγκόσμιο Κύπελλο οι πρώτες κάθε ομίλου. Τα άλλα τρία εισιτήρια θα καθοριστούν μέσω πλέι οφ. Οι δέκα δεύτερες θα ενωθούν με τις δύο καλύτερες από το Nations League που δεν τερμάτισαν στην πρώτη δυάδα των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι 12 ομάδες θα χωριστούν σε τρία «μονοπάτια» των τεσσάρων και θα παίξουν μονά ματς (ημιτελικά, τελικό). Η νικήτρια κάθε μονοπατιού περνάει στο Παγκόσμιο Κύπελλο

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ

1) Καλύτερη διαφορά τερμάτων, 2) Καλύτερη επίθεση, 3) Καλύτερη συγκομιδή βαθμών στα μεταξύ τους παιχνίδια, 4) Καλύτερη διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια, 5) Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους παιχνίδια, 6) Περισσότερα εκτός έδρας γκολ στα μεταξύ τους ματς, 7) Βαθμολογία fair play, 8) Κλήρωση.

Πηγή: sofokleousin.gr