Το πανόραμα των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022(Ευρωπαϊκή Ζώνη)

1ος Όμιλος

1η αγωνιστική (24/03/2021)

Πορτογαλία-Αζερμπαϊτζάν       1-0

Σερβία-Ιρλανδία               3-2

Ρεπό: Λουξεμβούργο

2η αγωνιστική (27/03/2021)

Ιρλανδία-Λουξεμβούργο         0-1

Σερβία-Πορτογαλία             2-2

Ρεπό: Αζερμπαϊτζάν

3η αγωνιστική (30/03/2021)

Αζερμπαϊτζάν-Σερβία           1-2

Λουξεμβούργο-Πορτογαλία       1-3

Ρεπό: Ιρλανδία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Πορτογαλία    2-1-0     6-3   7

Σερβία        2-1-0     7-5   7

Λουξεμβούργο  1-0-1     2-3   3   

Ιρλανδία      0-0-2     2-4   0

Αζερμπαϊτζάν  0-0-2     1-3   0

4η αγωνιστική (01/09/2021)

Λουξεμβούργο-Αζερμπαϊτζάν

Πορτογαλία-Ιρλανδία

Ρεπό: Σερβία

5η αγωνιστική (04/09/2021)

Ιρλανδία-Αζερμπαϊτζάν

Σερβία-Λουξεμβούργο

Ρεπό: Πορτογαλία

6η αγωνιστική (07/09/2021)

Αζερμπαϊτζάν-Πορτογαλία

Ιρλανδία-Σερβία

Ρεπό: Λουξεμβούργο

7η αγωνιστική (09/10/2021)

Αζερμπαϊτζάν-Ιρλανδία

Λουξεμβούργο-Σερβία

Ρεπό: Πορτογαλία

8η αγωνιστική (12/10/2021)

Πορτογαλία-Λουξεμβούργο

Σερβία-Αζερμπαϊτζάν

Ρεπό: Ιρλανδία

9η αγωνιστική (11/11/2021)

Αζερμπαϊτζάν-Λουξεμβούργο

Ιρλανδία-Πορτογαλία

Ρεπό: Σερβία

10η αγωνιστική (14/11/2021)

Λουξεμβούργο-Ιρλανδία

Πορτογαλία-Σερβία

Ρεπό: Αζερμπαϊτζάν

2ος Όμιλος

1η αγωνιστική (25/03/2021)

Ισπανία-ΕΛΛΑΔΑ                  1-1

Σουηδία-Γεωργία                 1-0

Ρεπό: Κόσοβο

2η αγωνιστική (28/03/2021)

Γεωργία-Ισπανία                 1-2

Κόσοβο-Σουηδία                  0-3

Ρεπό: ΕΛΛΑΔΑ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 2 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Σουηδία       2-0-0     4-0   6

Ισπανία       1-1-0     3-2   4

ΕΛΛΑΔΑ        0-1-0     1-1   1

Γεωργία       0-0-2     1-3   0

Κόσοβο        0-0-1     0-3   0

3η αγωνιστική (31/03/2021)

ΕΛΛΑΔΑ-Γεωργία                  21:45

Ισπανία-Κόσοβο                  21:45

Ρεπό: Σουηδία

4η αγωνιστική (02/09/2021)

Γεωργία-Κόσοβο

Σουηδία-Ισπανία

Ρεπό: ΕΛΛΑΔΑ

5η αγωνιστική (05/09/2021)

Κόσοβο-ΕΛΛΑΔΑ

Ισπανία-Γεωργία

Ρεπό: Σουηδία

6η αγωνιστική (08/09/2021)

ΕΛΛΑΔΑ-Σουηδία

Κόσοβο-Ισπανία

Ρεπό: Γεωργία

7η αγωνιστική (09/10/2021)

Γεωργία-ΕΛΛΑΔΑ

Σουηδία-Κόσοβο

Ρεπό: Ισπανία

8η αγωνιστική (12/10/2021)

Κόσοβο-Γεωργία

Σουηδία-ΕΛΛΑΔΑ

Ρεπό: Ισπανία

9η αγωνιστική (11/11/2021)

Γεωργία-Σουηδία

ΕΛΛΑΔΑ-Ισπανία

Ρεπό: Κόσοβο

10η αγωνιστική (14/11/2021)

ΕΛΛΑΔΑ-Κόσοβο

Ισπανία-Σουηδία

Ρεπό: Γεωργία

3ος Όμιλος

1η αγωνιστική (25/03/2021)

Βουλγαρία-Ελβετία             1-3

Ιταλία-Β. Ιρλανδία            2-0

Ρεπό: Λιθουανία

2η αγωνιστική (28/03/2021)

Βουλγαρία-Ιταλία              0-2

Ελβετία-Λιθουανία             1-0

Ρεπό: Β. Ιρλανδία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 2 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Ιταλία        2-0-0     4-0   6

Ελβετία       2-0-0     4-1   6

Λιθουανία     0-0-1     0-1   0

Β. Ιρλανδία   0-0-1     0-2   0

Βουλγαρία     0-0-2     1-5   0

3η αγωνιστική (31/03/2021)

Λιθουανία-Ιταλία              21:45

Β. Ιρλανδία-Βουλγαρία         21:45

Ρεπό: Ελβετία

4η αγωνιστική (02/09/2021)

Ιταλία-Βουλγαρία

Λιθουανία-Β. Ιρλανδία

Ρεπό: Ελβετία

5η αγωνιστική (05/09/2021)

Βουλγαρία-Λιθουανία

Ελβετία-Ιταλία

Ρεπό: Β. Ιρλανδία

6η αγωνιστική (08/09/2021)

Ιταλία-Λιθουανία

Β. Ιρλανδία-Ελβετία

Ρεπό: Βουλγαρία

7η αγωνιστική (09/10/2021)

Λιθουανία-Βουλγαρία

Ελβετία-Β. Ιρλανδία

Ρεπό: Ιταλία

8η αγωνιστική (12/10/2021)

Βουλγαρία-Β. Ιρλανδία

Λιθουανία-Ελβετία

Ρεπό: Ιταλία

9η αγωνιστική (12/11/2021)

Ιταλία-Ελβετία

Β. Ιρλανδία-Λιθουανία

Ρεπό: Βουλγαρία

10η αγωνιστική (15/11/2021)

Β. Ιρλανδία-Ιταλία

Ελβετία-Βουλγαρία

Ρεπό: Λιθουανία

4ος Όμιλος

1η αγωνιστική (24/03/2021)

Φινλανδία-Βοσνία                2-2

Γαλλία-Ουκρανία                 1-1

Ρεπό: Καζακστάν

2η αγωνιστική (28/03/2021)

Καζακστάν-Γαλλία                0-2

Ουκρανία-Φινλανδία              1-1

Ρεπό: Βοσνία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 2 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Γαλλία        1-1-0     3-1   4

Φινλανδία     0-2-0     3-3   2

Ουκρανία      0-2-0     2-2   2

Βοσνία        0-1-0     2-2   1

Καζακστάν     0-0-1     0-2   0

3η αγωνιστική (31/03/2021)

Βοσνία-Γαλλία                   21:45

Ουκρανία-Καζακστάν              21:45

Ρεπό: Φινλανδία

4η αγωνιστική (01/09/2021)

Καζακστάν-Ουκρανία

Γαλλία-Βοσνία

Ρεπό: Φινλανδία

5η αγωνιστική (04/09/2021)

Φινλανδία-Καζακστάν

Ουκρανία-Γαλλία

Ρεπό: Βοσνία

6η αγωνιστική (07/09/2021)

Βοσνία-Καζακστάν

Γαλλία-Φινλανδία

Ρεπό: Ουκρανία

7η αγωνιστική (09/10/2021)

Καζακστάν-Βοσνία

Φινλανδία-Ουκρανία

Ρεπό: Γαλλία

8η αγωνιστική (12/10/2021)

Καζακστάν-Φινλανδία

Ουκρανία-Βοσνία

Ρεπό: Γαλλία

9η αγωνιστική (13/11/2021)

Βοσνία-Φινλανδία

Γαλλία-Καζακστάν

Ρεπό: Ουκρανία

10η αγωνιστική (16/11/2021)

Βοσνία-Ουκρανία

Φινλανδία-Γαλλία

Ρεπό: Καζακστάν

5ος Όμιλος

1η αγωνιστική (24/03/2021)

Βέλγιο-Ουαλία                3-1

Εσθονία-Τσεχία               2-6

Ρεπό: Λευκορωσία

2η αγωνιστική (27/03/2021)

Λευκορωσία-Εσθονία           4-2

Τσεχία-Βέλγιο                1-1

Ρεπό: Ουαλία

3η αγωνιστική (30/03/2021)

Βέλγιο-Λευκορωσία            8-0

Ουαλία-Τσεχία                1-0

Ρεπό: Εσθονία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

Βέλγιο        2-1-0    12-2   7

Τσεχία        1-1-1     7-4   4

Ουαλία        1-0-1     2-3   3

Λευκορωσία    1-0-1     4-10  3

Εσθονία       0-0-2     4-10  0

4η αγωνιστική (02/09/2021)

Τσεχία-Λευκορωσία

Εσθονία-Βέλγιο

Ρεπό: Ουαλία

5η αγωνιστική (05/09/2021)

Λευκορωσία-Ουαλία

Βέλγιο-Τσεχία

Ρεπό: Εσθονία

6η αγωνιστική (08/09/2021)

Λευκορωσία-Βέλγιο

Ουαλία-Εσθονία

Ρεπό: Τσεχία

7η αγωνιστική (08/10/2021)

Τσεχία-Ουαλία

Εσθονία-Λευκορωσία

Ρεπό: Βέλγιο

8η αγωνιστική (11/10/2021)

Λευκορωσία-Τσεχία

Εσθονία-Ουαλία

Ρεπό: Βέλγιο

9η αγωνιστική (13/11/2021)

Βέλγιο-Εσθονία

Ουαλία-Λευκορωσία

Ρεπό: Τσεχία

10η αγωνιστική (16/11/2021)

Τσεχία-Εσθονία

Ουαλία-Βέλγιο

Ρεπό: Λευκορωσία

6ος Όμιλος

1η αγωνιστική (25/03/2021)

Ισραήλ-Δανία                  0-2

Μολδαβία-Ν. Φερόε             1-1

Σκωτία-Αυστρία                2-2

2η αγωνιστική (28/03/2021)

Δανία-Μολδαβία                8-0

Αυστρία-Ν. Φερόε              3-1

Ισραήλ-Σκωτία                 1-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 2 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Δανία         2-0-0    10-0   6

Αυστρία       1-1-0     5-3   4

Σκωτία        0-2-0     3-3   2

Ν. Φερόε      0-1-1     2-4   1

Ισραήλ        0-1-1     1-3   1

Μολδαβία      0-1-1     1-9   1

3η αγωνιστική (31/03/2021)

Αυστρία-Δανία                 21:45

Μολδαβία-Ισραήλ               21:45

Σκωτία-Ν. Φερόε               21:45

4η αγωνιστική (01/09/2021)

Δανία-Σκωτία

Ν. Φερόε-Ισραήλ

Μολδαβία-Αυστρία

5η αγωνιστική (04/09/2021)

Ν. Φερόε-Δανία

Ισραήλ-Αυστρία

Σκωτία-Μολδαβία

6η αγωνιστική (07/09/2021)

Αυστρία-Σκωτία

Δανία-Ισραήλ

Ν. Φερόε-Μολδαβία

7η αγωνιστική (09/10/2021)

Σκωτία-Ισραήλ

Ν. Φερόε-Αυστρία

Μολδαβία-Δανία

8η αγωνιστική (12/10/2021)

Δανία-Αυστρία

Ν. Φερόε-Σκωτία

Ισραήλ-Μολδαβία

9η αγωνιστική (12/11/2021)

Αυστρία-Ισραήλ

Δανία-Ν. Φερόε

Μολδαβία-Σκωτία

10η αγωνιστική (15/11/2021)

Αυστρία-Μολδαβία

Ισραήλ-Ν. Φερόε

Σκωτία-Δανία

7ος Όμιλος

1η αγωνιστική (24/03/2021)

Τουρκία-Ολλανδία                4-2

Γιβραλτάρ-Νορβηγία              0-3

Λετονία-Μαυροβούνιο             1-2

2η αγωνιστική (27/03/2021)

Μαυροβούνιο-Γιβραλτάρ           4-1

Ολλανδία-Λετονία                2-0

Νορβηγία-Τουρκία                0-3

3η αγωνιστική (30/03/2021)

Γιβραλτάρ-Ολλανδία              0-7

Μαυροβούνιο-Νορβηγία            0-1

Τουρκία-Λετονία                 3-3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Τουρκία       2-1-0    10-5   7

Ολλανδία      2-0-1    11-4   6

Μαυροβούνιο   2-0-1     6-3   6

Νορβηγία      2-0-1     4-3   6

Λετονία       0-1-2     4-7   1

Γιβραλτάρ     0-0-3     1-14  0

4η αγωνιστική (01/09/2021)

Λετονία-Γιβραλτάρ

Νορβηγία-Ολλανδία

Τουρκία-Μαυροβούνιο

5η αγωνιστική (04/09/2021)

Λετονία-Νορβηγία

Γιβραλτάρ-Τουρκία

Ολλανδία-Μαυροβούνιο

6η αγωνιστική (07/09/2021)

Μαυροβούνιο-Λετονία

Ολλανδία-Τουρκία

Νορβηγία-Γιβραλτάρ

7η αγωνιστική (08/10/2021)

Γιβραλτάρ-Μαυροβούνιο

Λετονία-Ολλανδία

Τουρκία-Νορβηγία

8η αγωνιστική (11/10/2021)

Λετονία-Τουρκία

Ολλανδία-Γιβραλτάρ

Νορβηγία-Μαυροβούνιο

9η αγωνιστική (13/11/2021)

Νορβηγία-Λετονία

Τουρκία-Γιβραλτάρ

Μαυροβούνιο-Ολλανδία

10η αγωνιστική (16/11/2021)

Γιβραλτάρ-Λετονία

Μαυροβούνιο-Τουρκία

Ολλανδία-Νορβηγία

8ος Όμιλος

1η αγωνιστική (24/03/2021)

Κύπρος-Σλοβακία                  0-0

Μάλτα-Ρωσία                      1-3

Σλοβενία-Κροατία                 1-0

2η αγωνιστική (27/03/2021)

Ρωσία-Σλοβενία                   2-1

Κροατία-Κύπρος                   1-0

Σλοβακία-Μάλτα                   2-2

3η αγωνιστική (30/03/2021)

Κύπρος-Σλοβενία                  1-0

Κροατία-Μάλτα                    3-0

Σλοβακία-Ρωσία                   2-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Κροατία       2-0-1     4-1   6

Ρωσία         2-0-1     6-4   6

Σλοβακία      1-2-0     4-3   5

Κύπρος        1-1-1     1-1   4

Σλοβενία      1-0-2     2-3   3

Μάλτα         0-1-2     3-8   1

4η αγωνιστική (01/09/2021)

Μάλτα-Κύπρος

Ρωσία-Κροατία

Σλοβενία-Σλοβακία

5η αγωνιστική (04/09/2021)

Κύπρος-Ρωσία

Σλοβενία-Μάλτα

Σλοβακία-Κροατία

6η αγωνιστική (07/09/2021)

Κροατία-Σλοβενία

Ρωσία-Μάλτα

Σλοβακία-Κύπρος

7η αγωνιστική (08/10/2021)

Κύπρος-Κροατία

Μάλτα-Σλοβενία

Ρωσία-Σλοβακία

8η αγωνιστική (11/10/2021)

Κροατία-Σλοβακία

Κύπρος-Μάλτα

Σλοβενία-Ρωσία

9η αγωνιστική (11/11/2021)

Ρωσία-Κύπρος

Μάλτα-Κροατία

Σλοβακία-Σλοβενία

10η αγωνιστική (14/11/2021)

Κροατία-Ρωσία

Μάλτα-Σλοβακία

Σλοβενία-Κύπρος

9ος Όμιλος

1η αγωνιστική (25/03/2021)

Ανδόρα-Αλβανία                   0-1

Αγγλία-Σαν Μαρίνο                5-0

Ουγγαρία-Πολωνία                 3-3

2η αγωνιστική (28/03/2021)

Αλβανία-Αγγλία                   0-2

Πολωνία-Ανδόρα                   3-0

Σαν Μαρίνο-Ουγγαρία              0-3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 2 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Αγγλία        2-0-0     7-0   6

Πολωνία       1-1-0     6-3   4

Ουγγαρία      1-1-0     6-3   4

Αλβανία       1-0-1     1-2   3

Ανδόρα        0-0-2     0-4   0

Σαν Μαρίνο    0-0-2     0-8   0

3η αγωνιστική (31/03/2021)

Ανδόρα-Ουγγαρία                  21:45

Αγγλία-Πολωνία                   21:45

Σαν Μαρίνο-Αλβανία               21:45

4η αγωνιστική (02/09/2021)

Ανδόρα-Σαν Μαρίνο

Ουγγαρία-Αγγλία

Πολωνία-Αλβανία

5η αγωνιστική (05/09/2021)

Αλβανία-Ουγγαρία

Αγγλία-Ανδόρα

Σαν Μαρίνο-Πολωνία

6η αγωνιστική (08/09/2021)

Αλβανία-Σαν Μαρίνο

Ουγγαρία-Ανδόρα

Πολωνία-Αγγλία

7η αγωνιστική (09/10/2021)

Ανδόρα-Αγγλία

Ουγγαρία-Αλβανία

Πολωνία-Σαν Μαρίνο

8η αγωνιστική (12/10/2021)

Αλβανία-Πολωνία

Αγγλία-Ουγγαρία

Σαν Μαρίνο-Ανδόρα

9η αγωνιστική (12/11/2021)

Ανδόρα-Πολωνία

Αγγλία-Αλβανία

Ουγγαρία-Σαν Μαρίνο

10η αγωνιστική (15/11/2021)

Αλβανία-Ανδόρα

Πολωνία-Ουγγαρία

Σαν Μαρίνο-Αγγλία

10ος Όμιλος

1η αγωνιστική (25/03/2021)

Γερμανία-Ισλανδία                 3-0

Λιχτενστάιν-Αρμενία               0-1

Ρουμανία-Β. Μακεδονία             3-2

2η αγωνιστική (28/03/2021)

Αρμενία-Ισλανδία                  2-0

Β. Μακεδονία-Λιχτενστάιν          5-0

Ρουμανία-Γερμανία                 0-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 2 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Γερμανία      2-0-0     4-0   6

Αρμενία       2-0-0     3-0   6

Β. Μακεδονία  1-0-1     7-3   3

Ρουμανία      1-0-1     3-3   3

Ισλανδία      0-0-2     0-5   0

Λιχτενστάιν   0-0-2     0-6   0

3η αγωνιστική (31/03/2021)

Αρμενία-Ρουμανία                  19:00

Γερμανία-Β. Μακεδονία             21:45

Λιχτενστάιν-Ισλανδία              21:45

4η αγωνιστική (02/09/2021)

Ισλανδία-Ρουμανία

Λιχτενστάιν-Γερμανία

Β. Μακεδονία-Αρμενία

5η αγωνιστική (05/09/2021)

Ισλανδία-Β. Μακεδονία

Γερμανία-Αρμενία

Ρουμανία-Λιχτενστάιν

6η αγωνιστική (08/09/2021)

Αρμενία-Λιχτενστάιν

Ισλανδία-Γερμανία

Β. Μακεδονία-Ρουμανία

7η αγωνιστική (08/10/2021)

Γερμανία-Ρουμανία

Ισλανδία-Αρμενία

Λιχτενστάιν-Β. Μακεδονία

8η αγωνιστική (11/10/2021)

Ισλανδία-Λιχτενστάιν

Β. Μακεδονία-Γερμανία

Ρουμανία-Αρμενία

9η αγωνιστική (11/11/2021)

Αρμενία-Β. Μακεδονία

Γερμανία-Λιχτενστάιν

Ρουμανία-Ισλανδία

10η αγωνιστική (14/11/2021)

Αρμενία-Γερμανία

Λιχτενστάιν-Ρουμανία

Β. Μακεδονία-Ισλανδία

ΤΟ FORMAT ΤΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ

Προκρίνονται στο Παγκόσμιο Κύπελλο οι πρώτες κάθε ομίλου. Τα άλλα τρία εισιτήρια θα καθοριστούν μέσω πλέι οφ. Οι δέκα δεύτερες θα ενωθούν με τις δύο καλύτερες από το Nations League που δεν τερμάτισαν στην πρώτη δυάδα των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι 12 ομάδες θα χωριστούν σε τρία «μονοπάτια» των τεσσάρων και θα παίξουν μονά ματς (ημιτελικά, τελικό). Η νικήτρια κάθε μονοπατιού περνάει στο Παγκόσμιο Κύπελλο

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ

1) Καλύτερη διαφορά τερμάτων, 2) Καλύτερη επίθεση, 3) Καλύτερη συγκομιδή βαθμών στα μεταξύ τους παιχνίδια, 4) Καλύτερη διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια, 5) Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους παιχνίδια, 6) Περισσότερα εκτός έδρας γκολ στα μεταξύ τους ματς, 7) Βαθμολογία fair play, 8) Κλήρωση.

Πηγή: sofokleousin.gr