Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής και η βαθμολογία των 10 ομίλων των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022(Ευρωπαϊκή Ζώνη):

ΤΡΙΤΗ 30/03/2021

================

1ος Όμιλος

Αζερμπαϊτζάν-Σερβία                   1-2

Λουξεμβούργο-Πορτογαλία         1-3

Ρεπό: Ιρλανδία (θα δώσει φιλικό στις 21:45 με το Κατάρ στο πλαίσιο της προετοιμασίας του στο Ντέμπρετσεν)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

Πορτογαλία                   7

Σερβία                          7

Λουξεμβούργο             3 -2αγ.

Ιρλανδία                       0 -2αγ.

Αζερμπαϊτζάν               0 -2αγ.

5ος Όμιλος

Βέλγιο-Λευκορωσία               8-0

Ουαλία-Τσεχία                       1-0

Ρεπό: Εσθονία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

Βέλγιο                   7

Τσεχία                  4

Ουαλία                3 -2αγ.

Λευκορωσία       3 -2αγ.

Εσθονία              0 -2αγ.

7ος Όμιλος

Γιβραλτάρ-Ολλανδία              0-7

Μαυροβούνιο-Νορβηγία            0-1

Τουρκία-Λετονία                 3-3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

Τουρκία       7

Ολλανδία      6

Μαυροβούνιο   6

Νορβηγία      6

Λετονία       1

Γιβραλτάρ     0

8ος Όμιλος

Κύπρος-Σλοβενία                 1-0

Κροατία-Μάλτα                   3-0

Σλοβακία-Ρωσία                  2-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

Κροατία       6

Ρωσία         6

Σλοβακία      5

Κύπρος        4

Σλοβενία      3

Μάλτα         1

ΤΕΤΑΡΤΗ 31/03/2021

==================

2ος Όμιλος

ΕΛΛΑΔΑ-Γεωργία                   1-1      

Ισπανία-Κόσοβο                   3-1         

Ρεπό: Σουηδία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 2 αγώνες)

Ισπανία       7 -3αγ.

Σουηδία       6

ΕΛΛΑΔΑ        2

Γεωργία       1 -3αγ.

Κόσοβο        0

3ος Όμιλος

Λιθουανία-Ιταλία                  0-2       

Β. Ιρλανδία-Βουλγαρία             0-0

Ρεπό: Ελβετία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

Ιταλία        9

Ελβετία       6 -2αγ.

Β. Ιρλανδία   1 -2αγ.

Βουλγαρία     1

Λιθουανία     0 -2αγ.

4ος Όμιλος

Βοσνία-Γαλλία                     0-1                

Ουκρανία-Καζακστάν                1-1            

Ρεπό: Φινλανδία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

Γαλλία        7

Φινλανδία     2 -2αγ.

Ουκρανία      3

Βοσνία        1 -2αγ.

Καζακστάν     1 -2αγ.

6ος Όμιλος

Αυστρία-Δανία                     0-4             

Μολδαβία-Ισραήλ                   1-4             

Σκωτία-Ν. Φερόε                   4-0            

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

Δανία         9

Σκωτία        5

Ισραήλ        4

Αυστρία       4

Ν. Φερόε      1

Μολδαβία      1

9ος Όμιλος

Ανδόρα-Ουγγαρία                   1-4           

Αγγλία-Πολωνία                    2-1      

Σαν Μαρίνο-Αλβανία                0-2

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

Αγγλία        9

Ουγγαρία      7

Αλβανία       6

Πολωνία       4

Ανδόρα        0

Σαν Μαρίνο    0

10ος Όμιλος

Αρμενία-Ρουμανία                  3-2            

Γερμανία-Β. Μακεδονία             1-2        

Λιχτενστάιν-Ισλανδία              1-4   

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

Αρμενία       9

Β. Μακεδονία  6

Γερμανία      6

Ρουμανία      3

Ισλανδία      3

Λιχτενστάιν   0

ΤΟ FORMAT ΤΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ

Προκρίνονται στο Παγκόσμιο Κύπελλο οι πρώτες κάθε ομίλου. Τα άλλα τρία εισιτήρια θα καθοριστούν μέσω πλέι οφ. Οι δέκα δεύτερες θα ενωθούν με τις δύο καλύτερες από το Nations League που δεν τερμάτισαν στην πρώτη δυάδα των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι 12 ομάδες θα χωριστούν σε τρία «μονοπάτια» των τεσσάρων και θα παίξουν μονά ματς (ημιτελικά, τελικό). Η νικήτρια κάθε μονοπατιού περνάει στο Παγκόσμιο Κύπελλο

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ

1) Καλύτερη διαφορά τερμάτων, 2) Καλύτερη επίθεση, 3) Καλύτερη συγκομιδή βαθμών στα μεταξύ τους παιχνίδια, 4) Καλύτερη διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια, 5) Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους παιχνίδια, 6) Περισσότερα εκτός έδρας γκολ στα μεταξύ τους ματς, 7) Βαθμολογία fair play, 8) Κλήρωση.

Πηγή: sofokleousin.gr