Στις ευρωπαϊκές αναμετρήσεις που διεξήχθησαν σήμερα, Σάββατο 27 Μαρτίου, για τη 2η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

1ος Όμιλος

Ιρλανδία-Λουξεμβούργο         0-1

Σερβία-Πορτογαλία             2-2

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Σερβία        1-1-0     5-4   4

Πορτογαλία    1-1-0     3-2   4

Λουξεμβούργο  1-0-0     1-0   3    

Αζερμπαϊτζάν  0-0-1     0-1   0

Ιρλανδία      0-0-2     2-4   0

5ος Όμιλος

Λευκορωσία-Εσθονία            4-2

Τσεχία-Βέλγιο                 1-1

Ρεπό: Ουαλία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Τσεχία        1-1-0     7-3   4

Βέλγιο        1-1-0     4-2   4

Λευκορωσία    1-0-0     4-2   3

Ουαλία        0-0-1     1-3   0

Εσθονία       0-0-2     4-10  0

7ος Όμιλος

Μαυροβούνιο-Γιβραλτάρ         4-1

Ολλανδία-Λετονία              2-0

Νορβηγία-Τουρκία              0-3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Τουρκία       2-0-0     7-2   6

Μαυροβούνιο   2-0-0     6-2   6

Ολλανδία      1-0-1     4-4   3

Νορβηγία      1-0-1     3-3   3

Λετονία       0-0-2     1-4   0

Γιβραλτάρ     0-0-2     1-7   0

8ος Όμιλος

Ρωσία-Σλοβενία                2-1

Κροατία-Κύπρος                1-0

Σλοβακία-Μάλτα                2-2

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Ρωσία         2-0-0     5-2   6

Σλοβενία      1-0-1     2-2   3

Κροατία       1-0-1     1-1   3

Σλοβακία      0-2-0     2-2   2

Κύπρος        0-1-1     0-1   1

Μάλτα         0-1-1     3-5   0

ΚΥΡΙΑΚΗ 28/03/2021

2ος Όμιλος

Γεωργία-Ισπανία               19:00

Κόσοβο-Σουηδία                21:45

Ρεπό: ΕΛΛΑΔΑ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Σουηδία       1-0-0     1-0   3

ΕΛΛΑΔΑ        0-1-0     1-1   1

Ισπανία       0-1-0     1-1   1

Γεωργία       0-0-1     0-1   0

Κόσοβο        0-0-0     0-0   0

3ος Όμιλος

Βουλγαρία-Ιταλία              21:45

Ελβετία-Λιθουανία             21:45

Ρεπό: Β. Ιρλανδία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Ελβετία       1-0-0     3-1   3

Ιταλία        1-0-0     2-0   3

Β. Ιρλανδία   0-0-1     0-2   0

Βουλγαρία     0-0-1     1-3   0

Λιθουανία     0-0-0     0-0   0

4ος Όμιλος

Καζακστάν-Γαλλία              16:00

Ουκρανία-Φινλανδία            21:45

Ρεπό: Βοσνία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Βοσνία        0-1-0     2-2   1

Φινλανδία     0-1-0     2-2   1

Ουκρανία      0-1-0     1-1   1

Γαλλία        0-1-0     1-1   1

Καζακστάν     0-0-0     0-0   0

6ος Όμιλος

Δανία-Μολδαβία                19:00

Αυστρία-Ν. Φερόε              21:45

Ισραήλ-Σκωτία                 21:45

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Δανία         1-0-0     2-0   3

Αυστρια       0-1-0     2-2   1

Σκωτία        0-1-0     2-2   1

Ν. Φερόε      0-1-0     1-1   1

Μολδαβία      0-1-0     1-1   1

Ισραήλ        0-0-1     0-2   0

9ος Όμιλος

Αλβανία-Αγγλία                19:00

Πολωνία-Ανδόρα                21:45

Σαν Μαρίνο-Ουγγαρία           21:45

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Αγγλία        1-0-0     5-0   3

Αλβανία       1-0-0     1-0   3

Πολωνία       0-1-0     3-3   1

Ουγγαρία      0-1-0     3-3   1

Ανδόρα        0-0-1     0-1   0

Σαν Μαρίνο    0-0-1     0-5   0

10ος Όμιλος

Αρμενία-Ισλανδία              19:00

Β. Μακεδονία-Λιχτενστάιν      21:45

Ρουμανία-Γερμανία             21:45

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Γερμανία      1-0-0     3-0   3

Ρουμανία      1-0-0     3-2   3

Αρμενία       1-0-0     1-0   3

Β. Μακεδονία  0-0-1     2-3   0

Λιχτενστάιν   0-0-1     0-1   0

Ισλανδία      0-0-1     0-3   0

ΤΟ FORMAT ΤΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ

Προκρίνονται στο Παγκόσμιο Κύπελλο οι πρώτες κάθε ομίλου. Τα άλλα τρία εισιτήρια θα καθοριστούν μέσω πλέι οφ. Οι δέκα δεύτερες θα ενωθούν με τις δύο καλύτερες από το Nations League που δεν τερμάτισαν στην πρώτη δυάδα των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι 12 ομάδες θα χωριστούν σε τρία «μονοπάτια» των τεσσάρων και θα παίξουν μονά ματς (ημιτελικά, τελικό). Η νικήτρια κάθε μονοπατιού περνάει στο Παγκόσμιο Κύπελλο

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ

1) Καλύτερη διαφορά τερμάτων, 2) Καλύτερη επίθεση, 3) Καλύτερη συγκομιδή βαθμών στα μεταξύ τους παιχνίδια, 4) Καλύτερη διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια, 5) Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους παιχνίδια, 6) Περισσότερα εκτός έδρας γκολ στα μεταξύ τους ματς, 7) Βαθμολογία fair play, 8) Κλήρωση.

Πηγή: sofokleousin.gr